A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság rendszeresen vizsgálja a kereskedelmi forgalomban kapható szén-monoxid-érzékelők megfelelőségét.
A vizsgált 10 készülék egyike sem felelt meg a szabvány követelményeknek, mivel azok a meghatározott szén-monoxid koncentrációnál, a megadott időn belül nem jeleztek.
A laboratóriumi vizsgálat során tízből hat készülék a legmagasabb koncentrációnál sem adott semmilyen jelzést.
Ha ilyen olcsó, hitvány készüléket vásárolsz - abba belehalhatsz.
Ezeket a kacatokat messze el kell kerülni:
Ha ilyet vásároltál, vedd le a falról most azonnal és DOBD KI!
TIPPEK - Így ismered fel a bóvli készülékeket:
- A csomagoláson feltüntették a szabvány számát: A gyártó viszont nem állítja, hogy készüléke megfelel a szabványnak.
- Más szabvány számát tüntetik fel: Lehet, hogy a készüléket bevizsgálták érintésvédelmi szempontból, ami tök jó, de ettől még egyáltalán nem biztos, hogy időben riaszt, ha szén-monoxid mérgezés veszélye áll fenn.
- A gyártó maga ad ki tanúsítványt: Vicc kategória, amikor független tanúsító intézet helyett a gyártó cég igazgatójának aláírásával és pecsétjével ellátott „tanúsítványt” adnak a készülékükhöz.
- Olyan is előfordul, hogy egy tanúsító szervezet igazolja, hogy a készülék megfelel a szén-monoxid vészjelzőkre vonatkozó szabványnak, de az apróbetűs részből kiderül, hogy mindezt nem valódi vizsgálat, hanem a gyártó által benyújtott műszaki leírás alapján állapították meg.
- Olcsó: A 10.000 Ft alatti készülékek is biztos jók valamire, de egy életvédelmi vészjelző esetében a megbízhatóság több mint fontos.
Ezeket nem mi találtuk ki, ilyen hamis biztonságérzetet nyújtó készülékek a mai napig elő-előkerülnek.